Lõppenud Võsu bridžinädal näitas, et koroonaoht huvilisi ei peata - või siis võib-olla oligi tegemist kasvanud mängunäljaga, mis tõi võistkondlikule kohale 23 võistkonda, GP-paarikale 62 paari (mõlemad väga lugupidamist väärivad kogused), lisaks veel hulga inimesi, kes mängisid teisi turniire.
Enda esinemise kokkuvõtteks võin ma ilmselt öelda "läbi kannatuste tähtede poole" - ja nüüd siis kõigest lähemalt. Siinkohal on ilmselt sobiv hetk ära mainida, et ma saan küll aru, et mu tulemuste üle kurtmine on tõeline esimese maailma probleem - 90% mängijaist oleksid vast vähemagi üle rõõmsad - aga mul tekkis esmaspäevast alates juba selline keskajakriisi (ajalooõpetajatel on ju keskaja-, mitte keskeakriis, eks?) tunne. Kõik nagu kulgeb niivõrd-kuivõrd ja pealtnäha on kõik hästi, aga midagi jääb ikkagi puudu ja tahaks enamat.
Ehk siis kõik halb hakkas pihta juba esmaspäeval, kui Leo ilmselt ei olnud veel parimas teravuses ja turniiri algul tegi paar kahtlast liigutust, mis väga hästi ei toiminud. Kui tolm oli hajunud, olime lõpetanud napi teise kohaga.
Tõenäoliselt oleksin saanud ka ise parem olla (aga ei mäleta, kuidas), kuid võib-olla segas natuke keskendumist see, et tegelesin asjaga, milles ma samuti väga osav olen - ehk siis paaride moodustamisega. Ma olen juba päris ammu lõõpinud, et kunagi ma teen arvutimängu nimega "Partnership Manager", kus tuleb kokku panna bridžipaare ja -võistkondi lähtudes inimeste mängutasemest, ambitsioonidest ja iseloomust ning leida ripakil kätele sobiv paariline. Põhimõtteliselt sama asi, mida ma Tartu klubis ja Eesti juunioride seas juba aastaid teen... Aga igatahes tuvastas Susanna, kes ei pidanud üldse Võsule tulema, et meil on kirjas 21 paari ja teatas, et kui talle meeldiv partner leida, võib ta kohale jõuda, et meid vabast voorust vabastada (registreerimisaeg oli ammu läbi). See kõlas nagu väljakutse ning mõningase asjaajamise järel oli talle leitud Margus Tuvikene. Kui paar kirja sai pandud, siis järgnesid poolkohustuslikud naljad teemal, et "nüüd on siis lõpuks turniirile võitjad leitud" ja järgmisel päeval mängisimegi 22 paariga, ehk siis 11 täislauda.
No ja nuta või naera - "uue paari efekt" toimis täiega ja Susanna-Margus võitsid esikoha korraliku 3,5%-se edumaaga. Nagu ma alati öelnud olen, siis tegelikult ongi ilmselt mu suurim talent olla kupeldaja...
Et asi eriti piinlik oleks, siis ma ise koos Maarjaga jäin selle "tagajärjel" teiseks. Tõsi, nii suure vahe puhul see eriti ei kripelda, pealegi on mul võitjate üle väga hea meel - on ju Susanna mu vanim õpilane "praegusest juuniorkonnast" ning Margus üldse vist üks väheseid inimesi, kellega ma suhtlen alates sellest ajast kui ma veel bridži ei mänginud.
Susanna võitjana õhtul suvilas tähistades selfil. |
Kõrvalteemana tuleb siinkohal ära mainida, et ühe reaalse tünga ma endale sellega siiski tegin. Võsul on kogu bridžinädalat hõlmav punktiarvestus, mida kõnekeeles "juustupunktideks" nimetatakse. Turniiri võitja saab 100 punkti, teine koht 90, kolmas 80 ja edasi läheb kahe kaupa 74-st allapoole. Iga päeva lõpu liider saab kollase "liidrisärgi" ning kes nädala kokkuvõttes ära võidab, on viimastel aastatel saanud auhinnaks spa paketi kahele + kunstilise klaasist vaasi/karika, sellel aastal selgus (poole nädala peal), et kohalik baar, mille kundedest vaiksel nädalal moodustavad bridžimängijad väga suure osa, oli sellele lisanud pudeli Hennessy VSOPi. Ja esikümnele on väike kotike karastus-lahjaalkohoolsete jookidega ning paar juppi juustu.
Kuna ma individuaalturniire ei mängi, siis põhimõtteliselt pole mul reaalseid šansse nädala koguarvestust ära võita (ma mängin 8 turniiri 10 asemel ja kõik läheb arvesse, on olnud aastaid, kus ma võidan neist kaheksast turniirist neli, aga ikkagi kokkuvõtet mitte. See-eest kümne sekka tulen ma lõpuks vist sisuliselt alati). Sellest tulenevalt on mu eesmärk esmaspäeval või teisipäeval see kollane särk endale saada - mulle meeldivad kollased särgid. Ja kuna esmaspäevasel turniiril olime napilt teiseks jäänud, siis seda päeva ma juba ei liiderdanud. Liitsin teisipäeva õhtul kokku need punktid, mis ma sain segapaaride kummagi sessiooni eest ja võrdlesin neid esmaspäevaste võitjate omadega (nood mängisid meespaaride turniire samal ajal) ning avastasin oma rõõmuks, et peaksin neist punktiga ees olema. Head uudised kaua ei kestnud, kontrollisin igaks juhuks üle ka Marguse punktid ja avastasin, et temal on neid kaks rohkem. Hüvasti särk.
Kolmapäevane turniir ka ikaldus, üldiselt ei olegi sellest väga midagi rääkida (kohad, kust välja läks, ei olnud päris meie süü, aga inspiratsiooni ei jagunud), välja arvatud selline kurioosne seik mängupausi mõjudest, et korraldasime Leoga pika pakkumissarja, mis lõppes suure slämmiga pajas. Kõik nägi väga professionaalne välja, aga kui vastane küsis enne avakäiku meilt meie pakkumiste tähenduse kohta, pidin talle tunnistama, et "ma tegelikult ühe korra ajasin süsteemi sassi ja teisel korral juba pakkusin igaks juhuks meelega valesti, aga ma eeldan, et Leo arvab, mis mul on (üks vastustest oli "võimatu") - ning samas mul on tunne, et ka Leo tegi ühe pakkumise valesti". Leo päris ära ei arvanud, mis mul oli, aga olulises oli tal õigus ja leping oli probleemitu.
Neljapäeva õhtul hakkas pihta võistkondlik turniir. Kuna mängisime kolme paariga, anti mulle kaks viimast matši vabaks ja kasutasin seda, et minna külla kolleega Maretile Jõgevalt, kes samuti Võsul suvitas. Kuna ma olen väga "loominguline" telefonilaadija, oli minu aparaat väljasuremise äärel ja laenasin selleks Vahur Kurigu agregaati. Kuigi juhtnöörid olid suhteliselt üldsõnalised, olid need täiesti piisavad, et ilusti rattaga kohale veereda - esimesed kahtlused tekkisid mul alles siis, kui olin juba jõudnud õigesse kohta. Küsisin teed mööda vastu tulevailt inimestelt, et "vabandust, kus siinkandis on Sambla..." ja selle peale pistis kolleega pea auto tagant välja ja teatas "tere, Lauri!". Tiksusin siis mõned tunnid seal, mille käigus sain küüne- ja hambajäljed käe peale tema šarmantselt ja üldiselt sõbralikult kassilt, kes ei oska "ilusti mängida", aga noh, see pole suurem häda. Vähemalt minu kõõlused jäid terveks (kõigil pole nii hästi läinud).
Mängisime kolleegiga ka ühe partii turakat ning nädala üldise tooniga kooskõlas, sain ka selle tappa.
Vahepeal tabas kolleeg kogemata kombel telefonis Vahuri numbrit, tekitas talle vastamata kõne ning kui Vahur uuesti tagasi helistas, et kontrollida, kas kõik on hästi, siis arenes nende vahel lühike ja sundimatu vestlus, kus Maret küsis viisakalt, kuidas Vahuril turniirid lähevad jne ja kui vastus oli, et "lähevad ka, aga mitte liiga hästi", jätkas ebadiplomaatilise küsimuse/avaldusega "sa vist ei oska siis mängida?" (igaks juhuks mainin, et tegemist ei ole inimestega, kes väljaspool seda telefonikõnet teineteise olemasolust üldse teadlikud oleks). Ühesõnaga rõõmus lõõp, aga miks ma selle kirja panin, on see, et tulen selle juurde veel tagasi...
Võistkondlik kulges ka nagu ameerika mägedel: neljapäev oli kahvatu, reedene hommikupoolik läks hästi ja kolm võistkonda (lisaks meile Eksprompt ja Teine Laine) hakkasid teistel eest ära libisema. Kui me 9. voorus (11.-st) nüpeldasime kuivalt Eksprompti (ehk siis võistkonda, kes oli Eesti parim enne meie oma tekkimist ja on senini enamasti meie põhikonkurent), tundus, et asi jääb kahe võistkonna vahele, sest vahemaa tagumistega oli juba päris suur.
Paraku tabas meid viimases kahes voorus mõõdukas kollaps - suur kaotus ja viik. Muuhulgas tõestas Olavi veelkord definitsiooni, et "ekspert on inimene, kes suudab leida kaotava plaani lepingus, mida keegi teine kaotada ei suuda". Selle asemel, et kasutada ära 50%-ne šanss ja käia vastu kuningat, luges ta oma arust jaotusest välja asja, mida seal ei olnud ning valis 25%-se šansi. Me ei olnud rõõmsad (kuigi tõe huvides pean mainima, et ka mul on tekkinud psühholoogiline tõrge lihtsate 50%-ste šansside võtmisel).
Teine Laine (Maarja, Mirjam, Hendrik, Taavi) mängis ka kaks viimast vooru väga edukalt ning esikoha saavutamine meil reaalne niikuinii ei olnud, kuid halb on see, et me kaotasime ka teise koha - soomlased libisesid napilt poole punktiga mööda - ning see oli juba väga valus. Tõsi - meil oli juba reaalne oht neljandaks kukkuda ja võib-olla võime rõõmsad olla, et niigi läks.
Võitja suvilas šampanjapudelitega. Lisaks võidule oli Taavil ka sünnipäev, nii et oli, mida tähistada. |
GP-paarikate vahepeal toimus klubide esindajate koosolek ning uue Bridžiliidu juhatuse valimine. Kõik kulges üsna konsensuslikult ja üksmeelselt (no mis saab probleem olla, kui põhiline info oli, et "üllatuslikult" on tegevuskulud sel aastal väiksed olnud) ning juhatuses toimus kaks vangerdust. Minu sain oma kohustustest vabaks - juuniorikupja amet läks üle Meelisele, aga Maarja tegevus de facto naisbridži koordinaatorina sai formaliseeritud tema valimisega juhatusse.
Paarikad ise kulgesid juba kätteharjutatud rütmis: "polnud viga, aga midagi jäi kogu aeg puudu" - ehk siis saime Leoga esimesel turniiril oma järjekordse napi teise koha, teiselt turniirilt laekus kaheksas, mille kiskusime küünte ja hammastega metsiku lõpuspurdi toel välja ning kolmandalt kuues koht. Ehk siis kokkuvõttes "soliidne, kuigi ilmetu nädal".
Nüüd aga tekkis see hetk, kui pilved läksid laiali ja sealt vahelt tulid välja päiksekiired. Kui tulid välja kogutulemused, selgus, et GP paarikatel ei olnud kellelgi läinud silmapaistvalt hästi ning meie kõrge stabiilsus oli täpselt piisav, et turniir kokkuvõttes napilt ära võita - vahe teise kohaga jäi 0,18%. Ehk siis kokkuvõttes ikkagi võit laekus!
Partneri seitsmeaastane tütar pätsas ära ema telefoni, et sellega fotograafi mängida. Värsketest võitjatest tuli täitsa tore ja meeleolukas pilt. |
Kui aga kogu nädala punktisaaki kokku lugema hakati, järgnes kiirtele ka kogu ülejäänud päike.
Hoolimata sellest, et mul polnud reaalset šanssi üldvõidu nimel konkureerida (kahe individuaalturniiri mittemängimine) ning ma ei olnud nädala jooksul ühtegi turniiri üksikult ära võitnud (esikohal on korralikud boonused), tuli välja, et ka keegi teine ei olnud esinenud silmapaistvalt hästi. Ma aimasin, et ma oma hea üldmänguga olen esikümnes sees, aga kuna Ülisel ei edenenud jooksva seisu ülesriputamine eriti hästi, siis oli minu jaoks kuni viimase päeva alguseni saladuses, et ma olin esikohakonkurentsis: viimasele paarikale läksin vastu kolmandana, kaotades esikohale 28 ja teisele 14 punktiga. Ning kui tulid ka viimase paarika tulemused ja ma leidsin end kuuendal kohal (= 70 punkti), siis hakkasin südamevärinal otsima, kus on mu konkurendid. Kõigepealt leidsin liidri 34. koha pealt (ehk siis 14 punkti ning kõik selge!) ning teise koha omaniku 14. kohalt. Tegin kiire arvestuse, et kui ta on must kaheksa kohta maas, siis saab ta 16 punkti vähem - ja kuna vastus tundus liiga ilus, et olla tõsi, lugesin selle ka näppudel üle: 6. koht 70 punkti, 7. koht 68 punkti, 8. koht 66 punkti jne... Ka näpud kinnitasid seda tulemust. Seega siis täiesti ootamatult ja radarialuselt oli mul õnnestunud Võsu bridžinädala koguarvestus ära võita! Teiseks tuli Vahur Kurig (aka "Puukäsi") - ja nüüd jõuame tagasi kolleega kommentaarini talle "sa vist siis ikka ei oska mängida?" - kogemata kombel sattus ta siis nädala jooksul suhtlema kahe edukaima mängijaga (ja võitis neist ühte turakas :) )
Nagu Leo seda kommenteeris, et põhimõtteliselt õnnestus mul kuidagi grupiga kaasa loksuda ja lõpuspurt hästi ajastada - kordagi ei juhtinud, ühtegi särki ei saanud, aga finišijoone ületasin täpselt õigel hetkel. See särgi mittesaamine natuke küll kripeldas (kordan - mulle meeldivad kollased särgid), kuid kõik muu teadagi korvas selle kuhjaga.
No ja siis tund aega hiljem helistas mulle võistluste korraldaja ja teatas, et "üks asi ununes" - nimelt oli ka üldvõitjale siiski särk ette nähtud, aga oli jäänud mulle üle andmata. Ning kuna ma olin veel Võsul, siis kirsiks tordile sain sellegi kätte! Ta küll ütles Spordihoone valvelauda, et sellele tuleb järgi üks tigeda näoga noormees, ning kuigi ma selle "noormees" osas tunnen end mõõdukalt meelitatud, siis see "tigeda näoga" veidike tekitab küsimusi...
Kogu nädala tulemused leiab SIIT
Lõpp hea, kõik hea. Kui Maarja juba nkn aeg-ajalt kurdab, et kogu pesumasin on mu kollaseid särke täis, siis üks rohkem ju ei sega? |