Wednesday, September 30, 2009

Mida kuradit - septembrikuus juba autoaken jääs... see küll hea märk ei ole!

Eilne Meistrite Liiga voor läks mul fantasy footballis suhtkoht naljakalt, põhiliseks punktimootoriks oli keegi kodanik Hannu Tihinen, kes mängib Zürichis kaitsjat ja lõi AC Milani vastu ainsa värava. Lahe lugu küll. Ilueedipoiss tundub heas vormis olevat, peaks ta ka oma mansasse värbama, aga rahast (kuigi virtuaalsest) on kahju ja ega ta mulle eriti ei meeldi. No näikse, äkki kolme nädala pärast, kui uus voor on tulemas, mõtlen ringi. Kasudesse tuleb märkida järjekordne õlle Jaanus Maelt, kellega vedasin kihla (suhtega õlu kasti õllede vastu), et Chelsea lööb mängust Nikosia Apoeli vastu vähemalt ühe värava (st. et penaltid ei loe). Anelka võttis üsna ruttu pinged maha ja mängu ainsaks väravaks see jäigi, mulle sobib.

Midagi kasulikku on postkastidesse topitavatest Keskerakonna reklaamidest kah. Hommikul leidsin ühe järjekordse jura Savisaare lõustaga ja kohe tuligi meelde, et tööl sai peldikupaber otsa, ning haarasin kodust ühe rulli kaasa.

Monday, September 28, 2009

Varsti läheb vist sõda lahti - poodidest on jahvatatud kaneel otsas! Ei leidnud ma seda eile Konsumist ega täna Selverist - kuigi viimases oli siltide pealt tuvastatavad koguni kolm kohta, kus jahvatatud kaneel oleks pidanud olema. Krt ma ei kujuta ette, kas siis kõik üritavad teha metsikus koguses õunamagustoite ja seenemarinaade?

Sunday, September 27, 2009

Nüüd on siis ametlikult seda maapinda 30 aastat rõhutud ja eile sai selle tähistamiseks väike istung-jooming-mulaajang korraldatud. Suured tänud kõigile, kes mind meeles pidasid ja eriti neile, kes meie tagasihoidlikku majapidamist külastada viitsisid. Järgmine aasta jälle!

Friday, September 25, 2009

Seoses ühe uperkuudi postitusega, hakkasin ma mõtlema ühe konventsiooni peale, mis mulle vaistlikult mitte kunagi meeldinud ei ole. Nimelt see, et nelja odava pakkumisega küsitakse ässa samas odavmastis. Ma küll ei ole seda ise kunagi mänginud ja ei tea päris täpselt, millistes olukordades see kehtib, aga mulle on jäänud mulje, et sisuliselt igal pool, kui partner on masti juba pakkunud. Hakkasin siis asja üle järgi mõtlema ja ei suutnud endiselt välja mõelda ühtegi head põhjust, milleks seda oleks vaja mängida.

Tony Forrester kirjutab ühes oma raamatus (ma ei mäleta, kas see oli „Bedside Bridge“ või „More Bedside Bridge“) natuke konventsioonidest ja ta toob välja neli põhimõtet, millele konventsioon peaks vastama (ja ma suht-koht jagan neid)

A) Ta peab olema efektiivne ja täitma oma eesmärke.
B) Ta peab ette tulema sageli.
C) Ta peab olema lihtne meelde jätta.
D) Ta peab olema kasulikum, kui sama pakkumise kasutamine naturaalsena.

Kui nüüd võtta see konkreetne koht vaatluse alla, siis kindlasti ta vastab punktile A – ta võimaldab ära küsida võtmekaardid korruse jagu madalamalt ja siis ilmselt ka kuningad sinna otsa ja vahel aitab see ilmselt pidurdada korruse jagu madalamal kui standardmeetodeid kasutades.

Punktiga B ei ole kah erilisi probleeme – ässaküsimine on ässaküsimine, vahel on vaja, vahel mitte.

C-ga on asi aga minu arust natuke segasem. Ühest küljest ei tunduks nagu probleeme olevat – lihtsalt vaja meelde jätta, et ässasid küsitakse nelja odavaga, kuid teisest küljest see pakkumine „ei näe välja“ nagu ta oleks midagi tavapärasest erinevat ja partnerile ei pruugi see õigel hetkel meelde tulla. Samuti on endiselt minu jaoks segane, millistele seisudele see ässaküsimine konkreetselt laieneb – kas äkki on olemas seise, kus üks mõtleb seda pakkumist naturaalsena ja teine võtab kohe küsimisena. Aga kuna ma ise seda ei ole mänginud (ega ilmselt ei hakka ka mängima), siis selle koha pealt ma üleliia sõna ka võtta ei julge, sest tegelikult ma arvan, et selle konventsiooni peamiseks probleemiks on vastuolu punktiga D.

Selle konventsiooniga väga sarnane on Gerberi ässaküsimine, mis omab võrreldes Blackwoodiga täpselt samu eeliseid – ta on madalamal, ja teda on suhteliselt lihtne meelde jätta (ja tuleb sama sageli ette). Aga sellest hoolimata naljalt keegi Gerberit enam ei mängi (va. trumbita pakkumiste peale). Ma ei räägi siin Tartu klubist, kus see on endiselt väga paljude paaride arsenalis ja tõepoolest – kui slämmitehnika piirdubki ainult ässade-kuningate küsimises, siis on Gerber absoluutselt suurepärane relv, kuna võimaldab vahel pidurdada ka kallismastilepingus neljandal kõrgusel, kui viis võib mingite halbade istumiste tõttu taha minna. Aga põhjus, miks „valged inimesed“ Gerberit eriti ei mängi, on see, et 4♣ on liiga väärtuslik pakkumine, et teda ässaküsimisele ära raisata. Sageli vajad sa seda kas splinteri tegemiseks (vot see on suurepärane konventsioon, ainult tekitab vahel värinaid, kui partner 1♠ - 4♥ järel mõttesse vajub) või siis cue-bidide käivitamiseks. Loomulikult on võimalik kokku leppida, millistes järgnevustes 4♣ on splinter ja millistes Gerber, kuid see hakkab omakorda vaikselt mälu kurnama.

Kui ma Mõtsu jutust õigesti aru sain, siis kasutades nelja odavat ässaküsimisena kaotad sa võimaluse teha selles mastis naturaalse kooskõlastuse neljandal korrusel, kuna see küsiks ässa.

Samuti kaotad sa võimaluse teha nelja odava pakkumise ootepakkumisena. See on selles suhtes suur kadu, et ta lõikab ära ühe väga olulise tempo – kui sul juhtub FG seisus olema mingi huvitav ja piiripealne leht, oled sa ilmselt sunnitud kiirustades otsuse vastu võtma – kas minna slämmi poole või siis geim täis pakkuda ja kärpida niimoodi ka partneri tiivad, selle asemel et tõsta lihtsalt nelja odavasse ja lasta partneril enda kaarte hinnata.

Ja ilmselt mõnes seisus, kus GF seis ei ole nii ilmne kui tugeva risti (või Poola risti tugeva grupi) järgnevustes, kaotad sa võimaluse teha kutsuv pakkumine.
Iseenesest sa küll võidad ässaküsimiseks korruse – kuid seda korrust sa tegelikult enamasti ei vaja! Kui Gerberil on kallismastijärgnevustes see pluss, et sa saad pidurduda veel neljandal kõrgusel, siis odavmastijärgnevustes sul seda luksust ei ole – kui ässad on puudu, mängid sa tahes-tahtmata viiendal kõrgusel. Ja sellest tulenevalt on ainuke reaalne hädaoht siis (võttes eelduseks, et sa tahad kahe ässa puhul niikuinii slämmi minna, kui sa seda ei taha, siis olen nõus taas tunnistama, et 4 odavat on küsimiseks nõks mugavam), kui sul on ristiklapp ja sa saad vastuseks 0 ässa (eeldades, et ässasid vastata 1430, mis on teoreetiliselt eelistatud). Kuid kui sul on olemas võimalus ristit veel neljandal korrusel pakkuda, siis järelikult peaks sul olemas olema ka võimalus teha mingi tugevam kooskõlastus (läbi uue masti sundide vms.), mille peale partner võib ässavaba lehega alati signoffi teha. Ja kui partner koopereerub, siis jõuad sa ässasid rahus ka 4NT-ga küsida.

Ise ma kasutan mingites seisudes risti kooskõlastuse korral ässaküsimisena 4♦ pakkumist, aga see laieneb nendele seisudele, kus ta on pakutud hüppega.

Ühesõnaga – mulle tundub, et nelja odavaga ässaküsimise miinused kaaluvad siiski selle konventsiooni plussid üle (eitamata, et ON olemas kohti, kus see on kasulik), võib-olla keegi kes seda asja reaalselt mängib kommenteerib plusse, mis mul võisid kahe silma vahele jääda (ja seda, kuidas miinustest üle saada)

Friday, September 18, 2009

Kes tahab positiivseid elamusi, korraldagu bridžikursus! Sel sügisel hakkasin neid EÜS Põhjala ruumides pidama. Reklaami tegime vähe ja etteteatamisaja jätsime ka napiks ja esimesel korral oli kohal kaheksa inimest. Teiseks korraks aga oli kohale ilmunud juba 18 inimest ja ma natuke pelgan, et mis hakkab saama kolmandal korral. Aga üritus oli lõbus ja kordaläinud - rahvas oli igati innukalt asja kallal. Õnneks ma taipasin, et väljamänguharjutuste tegemiseks võib inimesed ka kolmekesi laua taha panna (dubleerisin 5x3 jagu, koha peal tuli veel üks komplekt juurde tekitada) ja viisin kursuse uuele tehnilisele tasemele, kasutades kahurit, millega bridgevieweri klipid seinale lasta. Ja siis tekkis mul veel üks geniaalne mõte väljamänguharjutuste jaoks (pakkumiseni pole ma veel jõudnud) - lasin kolmel inimesel oma pildipunktid üle lugeda, siis võis see, kel oli kõige rohkem pildipunkte piiluda neljandat kätt (millest pidi saama tema laud) ja otsustada, mis lepingut ta mängida tahab. Tundus, et kõik kulges ilusti ja asjade käik tekitas mulle õhtuks igati hea tuju. Ja rahvale ka meeldis, igatsugu positiivset vastukaja on tulnud. Lahe, kunagi hakkan kindlasti hoopis täiskohaga bridži õpetama!

Monday, September 14, 2009

see esmaspäev pakkus päris huvitavaid jagusid:

esialgu üks kaitsepatserdus


järgmised kaks jaotust tulid järjest ette ja mõlemas pidin ma väga sarnase otsuse vastu võtma:
jagu 9

jagu 10


siin pakkusin sitasti - ja kohe tuli õigustatud -10 IMPi


aga need teenisin kohe inspireeritud väljamänguga tagasi

Jaos 20 selgus, et kurikavala inimese maine on hea. Nimelt käis vastane NT-s masti, kus mul oli u. Ä9 vastu 852. lasin läbi ja mängisin käest viie, teisel ringil panin kaheksa ja kui vastane hiljem tihi sai ja pildi tõmbasin, mängisin kahe. Selle peale tehti järeldus, et mul on ilmselt S852 ja ma kavaldan, ning lüliti umber…


Jaos 26 olin kolmas käsi peale kahte passi (kõik kallis) ja leht oli
♠Äxx
♥Exxxx
♦Kxx
♣Sxx

kuna ärtu oli tõeliselt hale, otsustasin avada 1♦ (huvitaval kombel ei olnud mu pakkumiskarbis ei 1♣ ega 1♦ pakkumiskaarti ja kui ma poleks otsustanud selles jaos nii avada, ei olekski neid vaja läinud). Edasine mulle enam nii ei meeldinud – vastane pani 1NT ja Leo kontreeris. Otsustasin ära kannatada (geimi see ei anna ja Leo teab, et ma olen kolmas käsi, nii et mingi 10 punktiga ma temalt siiski arvestan, pealegi on mul suvalise tema avakäigu vastas pilt). Vastasel on tegelikult küll 6 tihi saada, kuid ebaõnnestunud mänguplaani valik tähendas viiega lõpetamist ja 500 tühja koha pealt.

Saturday, September 12, 2009

Reede õhtul tegin avalöögi pokkeris. Netti ma esialgu ronima ei hakanud, vaid Mell korraldas enda pool tuttavatele pokkeriõhtu kahe kiir- ja ühe suurema turniiriga. Selgus, et "algaja õnn" kehtib ka selles mängus - nimelt esimese kiirturniiri ma kobistasin ära. Teistel turniiridel olin ka pildil, aga paraku päris etteotsa ei jõudnud, kõige rohkem kahju oli viimasest turniirist, kus (viie mängijaga lõppseisus) läksin kahe mängija vastu all-in'i kui mul käes oli 10-8 ja lauas vist eri mastidest 10-9-7-4 või midagi väga sarnast, igatahes oli mul lahtine reatõmme (ma olin suur pime, nii et floppi nägin ma odavalt). Hindasin olukorda nii, et ilmselt on mu outi'deks neli soldatit ja neli kuute ning kolm kaheksat ning lisaks pagan seda teab, mis saab, kui lauda peaks ilmuma 10. Seega olid mu variandid 11/46st (ehk siis minimaalselt kehvemad kui üks kolme vastu) ja lendasin peale.
Võib-olla see ei olnud matemaatiliselt 100% õigustatud, kuid üldine chipp'ide seis oli selline, et turna võitmiseks oleks ma reaalselt pidanud üht kaasamängijatest kõvasti koorima (tal oli neid palju) ja samas teine kaasamängija oli samuti all-in'is (st. ma oleks ta õnnestumise korral elimineerinud). Nojah, lauda tuli äss ja minu mäng lõppes sellega.

Mis mängu puutub, siis leidsen, et mul oli selles suhtes õigus, et bridž on oluliselt huvitavam, aga pluss on muidugi see, et kõik üritavad võita ja jobutamine toimub oma raha eest (ja kui palju jobutad, siis kukud välja, mitte teised ei pea sind ära kannatama, kuna neljandat kätt pole kuskilt võtta).

Inglise liiga hakkas jälle peale kahenädalast pausi palli jalaga veeretama ja lõpuks tuli üks voor, milles ma (vähemalt enne pühapäevaseid mänge) oma fantasy footballi tehingutega enam-vähem rahule jäin.
Sisse hangitud Bent lõi kaks väravat, tema asemel välja saadetud Owen ei teinud midagi huvitavat. Sisse hangitud Figueroa hoidis taga nulli (kuigi sai kollase), välja saadetud Nosworthy platsile ei saanud. Välja vahetatud C. Davies on vist kuuks ajaks vigane ja teise väljasaadetu - Lescotti - kaitseliini taha löödi ikkagi kaks palli sisse ja kuigi sisse hangitud Vermaeleni vastu löödi neli väravat, olin ma ta targu selleks mänguks pingile asetanud ning kui teine sisseost - Baines - täna
platsile saab, siis on mul šansse, et see -2 mulle arvesse ei lähe.

Lisaks tegi Jaanus Mae ennustusliiga Champions League'i jaoks - panin sinna ka võistkonna kirja. Kuna CL mind eriti ei huvita, siis klikkisin suhteliselt suvalised tüübid platsile ja loodan parimat, eriti ei viitsi seda võistkonda kultiveerima hakata. Jaanus palus mul välja kuulutada, et huvilised on oodatud liituma, liiga nimi on Totaalne Kivipall. Eks password küsige Jaanuse enda käest, tema tel. nr'i saab vajadusel minult. Ja sellega vist on suht kiire, esimesed mängud peaksid hakkama juba teisipäeval

Sunday, September 06, 2009

Siin siis väike assortii koondise valikturniiri jagudest:

Jagu 28:
sain esimeses käes odavas kalli vastu kätte lehe:

♠S5
♥7652
♦ÄET98
♣82

äärepealt oleksin passinud, aga siis tuli mulle pähe mõte, et ega sageli nii head masti kätte ei jagata. Kuna keskmised nupud on suurepärased, siis ei ole erilist ohtu trammi jääda ja kuna ma võin 3♦ avada ka umbes ETxxxx-ga, siis mastipikkus ei ole ka mingi eriline probleem. Ja neljane ärtu kõrvalmastina ei sega kah – mast on kehv ja kui panengi geimi magama, siis on see ju kõigest odavas tsoonis -6. Ühesõnaga, avasin 3♦ ja Leo tõstis geimi lehega

♠K98
♥-
♦K754
♣ÄEST65

Avakäiguks ärtu, mille lõin lauda, tulin trumbiga kätte ja lõikasin kohe ristit (lõikus), seejärel tõmbasin ristiässa (juhuks kui pahalane otsustas peetada) ja lõin risti kinni. Trump oli 2-2 ja sain isegi ületihi, mille vastu aitab ainult pada avakäik (ÄE on taga). Plusse andis see paraja hunniku, sest viis odavat olid võitnud vaid 4 paari 11-st, samas kui teises liinis oli võidetud ärtu osamänge ja korra isegi geim.

Suure miinuse saime jaost nr. 39, kus ma avasin teisest käest kallis kalli vastu Wilkosziga:

♠T9754
♥75
♦ET5432
♣-

see ei ole nii distsiplineerimatu kui esmapilgul tundub, mul võib ka 5-4 jagu olla, nii et 6-5 kvalifitseerub vabalt, aga olen nõus möönma, et kui ma oleks kallis odava vastu, siis ma võib-olla hetkeks mõtleksin enne avamist. Leol oli käes selline „tagasihoidlik“ leht nagu:

♠ÄE86
♥ÄK93
♦Ä
♣ÄKS2

ja ta maandas pakkumise kuude patta. Avakäiguks tuli ärtuemand, mille Leo võttis kätte, tõmbas ruutu ässa ja lõi ristit, seejärel lõi ta ruutu kätte ja lõi ristisoldati lauda. Seejärel uus ruutu, millele visati eest ärtu ja Leo lõi sellegi kätte. Nüüd ristiäss-kuningas, mida löödi padakuningaga ette ja jätkati uue ärtuga ning kuna kogu jagu oli järgnev, siis ei olnud lepingut võita enam võimalik. Ma sain esialgu küll päris kurjaks, kuna mulle tundus, et kui alustada padaässaga, siis on lepingu kaotamine üsna raske – aga selgus, et ma olin väljamängija tihisid valesti kokku lugenud. Aga kui Leo väitis, et ärtukäiguga seda lepingut võita ei anna, ei suutnud ma seda kuidagi uskuma jääda. Hiljem selgus, et välja seda mängida oli siiski võimalik, üks võimalikke plaane oli selline, et tõmmata ära padaäss ja võtta ära oma tegijad (lüües vahepeal ühe ruutu kätte ja ühe risti lauda) ja nüüd selles seisus risti soldatit käies jääb West väga veidrasse sundi – ta võib kas lüüa padakuningaga õhku või siis jääb punastes mastides sundi – mõni targem inimene võiks mulle öelda, mis sellise sunni nimi on. Kui kunagi viitsin, siis üritan välja mõelda parima mänguplaani, aga see ilmselt saab keeruline olema.

Jaos 46 suutis Leo mind üllatada. Käisin ärtulepingu vastu avakäiguks ♣8 (ülalt kolmas) ja lauda ilmus K542. Leol oli kolmandal käel käes ♣963 ja ta suutis sellele mängida kuue! Veel hullem, teisel ringil kui ma tihi sisse sain, mängis ta kolme ja ma tegin loogilise järelduse, et tal on 6-3 duublis. Selgus siis, et miks ta avakäigul kolme ei mänginud oli see, et

A) ta arvas, et ma võtan seda julgustavana (nagu see võimalik oleks, kui mu kaheksa mingi rohelise nupuga ära võetakse, näen ma isegi, et see ei saa kuidagi julgustav olla) ja

B) ta arvas, et annab mulle ruutusignaali. No mulle küll kuidagi kohale ei jõudnud.
Selle eest üritasin ma ise kohe järgmises jaos 3NT-d taha patserdada:

♠ÄKT43
♥Ä95
♦Ä87
♣K2

♠S85
♥T864
♦92
♣ÄE53

sain avakäiguks ruutu väikese, kolmas käsi pani kuninga ja peetasin selle. Nüüd käidi tagasi ruutu viis ja peetasin selle samuti! Õnneks vastane ärtulülitust ei leidnud ja leping tuli ikkagi välja (padaemand oligi vales käes, nagu karta võis). Tegelikult ma peaksin tagasikäigu ära võtma, kuna ilmselt on vastase ruutu 4-4 (või tuli avakäik kolmesest, aga siis pole suurt midagi parata kui vaenlane tõesti nii kõva on), sest avakäijal ilmselt ei saanud olla ESTxx, kuna ta oleks sellest emanda käinud ja väikese kaardi tagasikäik viitab, et selle masti kaarte jäi sinna veel.
Järgmises jaotuses selle-eest mängisin välja hästi:

♠EST93
♥65
♦ÄST985
♣-

♠ÄK872
♥E
♦K43
♣ÄST3

vastane kallis, meie odavas, ühtegi alerti vastaste poolt ei tulnud (ja jagu on tegelikult pööratud)

E____S____W____N
2♥___2♠___3♣___4♣
5♣__dbl___5♥___5♠
p___6♠____p...

partneri 4♣ peale olin ma juba üsna kindel, et slämmis me lõpetama peaksime, aga kuna vastane tahtis 5♣ mängida, siis arvestades tsoonsust leidsin ma, et igasuguste halbade asjade vältimiseks võin ma selle ju ka ära kontreerida (tegelikult on see ainult 500, mine tea, mida Leo selle peale pihta oleks hakanud, arvestades et ta 5♥ pealt ära läks, ilmselt oleks ka siit kadunud. 5♥ muide on juba 800). Alustuseks käidi mulle kaks ringi ärtut ja selle peale ma tuvastasin, et kui võtta eelduseks ärtu 6-4 jagumine (pakkumist arvestades on see praktiliselt kindel), siis saan ma selle lepingu võita ära palju parema tõenäosusega kui lihtsalt ruutu arvamine. Seega peale teise tihi löömist hakkasin jaotust välja selgitama ja lõin kohe risti lauda, seejärel tulin trumbiga kätte ja lõin veel ühe risti lauda, tulin taas trumbiga kätte (Ostil duubel, Westil singel) ja tõmbasin risti ässa (mõlemad vastased panid masti) ning lõin neljanda risti lauda (taas panid mõlemad vastased masti). Seega oli Ostil neljane risti ja nüüd ei olnud eriline kunst ruutu kuningaga kätte tulla ja Westilt kolmas emand maha lõigata.

50. jaotuses suutsin ma maha varjata kaheksase padamasti. Leo nimelt avas esimeselt käelt odavas kalli vastu 2♥, vastaselt kontra ja mul oli käes:

♠KT987543
♥K9
♦8
♣73

Tõstsin rahulikult 3♥, millele järgnes 4♦ ja kaks passi (jälle lätlaste naljad, ma ei tea, kas nad sealpool piiri mängivad uut masti neljandal kõrgusel mittesundivana?). Leidsin, et pole minu asi ja passisin läbi, tuli teadagi ületihi, aga kui vastane ruutu õigesti paneb, seisab neil isegi kuus emmas-kummas odavas.

59. jaotuses oli mul Leo 1NT avangu vastas (10-13) käes leht:

♠ÄS9
♥985
♦ÄKE2
♣ÄS7

ehk siis tagasihoidlikud 19 punkti. Peale paari releed selgus, et Leol on 4-4 kallid mittemaksimumiga ja seega ei hakanud talle isegi kutset tegema. Leo leht oli

♠K873
♥ÄKT3
♦T74
♣42

ja selgus, et see oli hea mõte, sest 3NT tuligi täpselt (midagi siin jaos hästi küll ei istunud). Kahjuks oli tal täpselt need 10 punkti, mis tähendas, et eriti keegi ei ava ja minu lehega slämmi ei minda.

61. jaotuses pääsesime kerge ehmatusega:
kõik kallis tsoonis ning vastane näeb enda ees pakkumist:

1NT – 2♣
2♦ - 2♥
2♠ - pass

ja otsustab balansseerida lehega:

♠E
♥K6
♦E9642
♣KE842

õnneks valis selle jaoks pakkumise 2NT, mille partner lehega

♠ÄT654
♥ET82
♦Ä
♣975

läbi passis. Selle peale järgnes tujutu väljamäng ja leping läks kolmeta, -300. Oleks ta otsustanud balansseerida kontraga, oleks asi meitele väga hapralt lõppenud. Natuke peab ennast ka kiitma – selle pakkumise järel tegin pada avakäigu kombinatsioonist KS9 – ja valisin kaardiks kuninga!

Õhtu viimases voorus õnnestus mul jaotuses 67 ära võita slämm, kus trumbimastis istus neljas ESxx vastas. Ma ei jõudnud ära imestada vastase passiivsust, kes odavas kalli vastu lehega

♠653
♥S53
♦KET973
♣8

kõigepealt avanguks esimesest käest passis, seejärel pakkusime Leoga 1♣-1NT (12+ kallismastiga), selle ta passis kah ja alles siis kui me tegime järgmise relee 2♣-2♦, afišeeris oma masti kontraga. Selgus, et sellestki meile piisas, eeldasin, et kui kuskil on neljane trump, siis on see pigem ta partneril (muudes mastides mul peale paari käiku probleeme ei olnud) ja võtsin ette kindlustusmängu 4-1 vastu – ja õigustatult.

78. jaos tabas mind taas probleem, et Leo avas nõrga 1NT-ga ja mul oli käes elajas. Seekord siis selline:

♠ÄKT7
♥Ä83
♦ÄES
♣E32

tegin paar releed, sain teada 3-4-2-4 jao ja tegin 4NT-ga kutse. Leol passimisega probleeme ei olnud, tal oli jälle 10 punkti (mis paraku tähendas taas seda, et saalis sellega ei avatud ja slämmi ei pingutatud):

♠E63
♥ST52
♦96
♣ÄK54

aga mängus pidi ta parasjagu vaeva nägema. Avakäiguks ruutu ja laua pilt võeti kuningaga ning käidi tagasi uus ruutu. Seejärel tõmbas ta kolm ristit (avakäijal oli neljane ja teine viskas ära ühe ruutu) ja käis ärtukümne - väike-väike –kuningas. Järgnes uus ruutu, millele Leo viskas ärtu ja avakäija samuti (seega odavad olid Westil 2-4 ja Ostil 6-2). Nüüd mängis Leo kolm ringi pada, lõpetades emandaga käes, et Westi jagu kokku lugeda (kui tal on 2-5-2-4, siis on võimalik ta ristiga sisse visata ja sundida ärtu emanda alt käima) ja kui selgus, et Westil oli neljane pada (seega 4-3-2-4 jagu) ei jäänud enam muud üle, kui ärtuemand maha tõmmata. Täpne mäng.

94 jaotuses tegi Leo väga kalliks osutunud näpuka. Kõik odavas:

E____S____W____N
1N___p____2♦____DBL
2♥___3♦___DBL__p
3♥___p____4♥____5♦
DBL__p___

♠T974
♥T72
♦ÄE8642
♣-

♠KS8
♥4
♦KT5
♣976543

avakäiguks tuli trump, kolmandalt käelt soldat ja Leo võttis kuningaga kätte ning lõi risti lauda. Seejärel järgnes padalõikus, mis võeti tagant ässaga ja käidi uus trump. Ning nüüd selle asemel et lasta see rahus oma kümneni läbi, võttis Leo selle lauda ja lõikas uue pada – ning selgus, et tal jäi puudu üks sisek, et oma ristimast tegema lüüa. Kuna vastane ei olnud oma ärtut ära võtnud, siis oleks praegu olnud saada isegi 12 tihi, kuid nüüd tuli leppida üheta mänguga. Arvestades, et see oli Olafi ja Puugi vastu, kes turniiri ära võitsid, oli see eriti valus matakas.

Ülejärgmises jaos aga sain mängida pseudosunnile. Mu eest avati 1NT ja jäin peale DONTi mängima 2♦ sellise lehega:

♠Ä9
♥ÄE85
♦ST
♣K8753

♠T7542
♥K
♦E9875
♣ST

avakäiguks tehti padaemand, mille ma peetasin, ning see võeti üle ja käidi trumpäss-trump kuninga alla ja uus pada. Nüüd olin lauas kinni ja seis tundus väga ebameeldiv (mäng viitas, et pada istub 4-2 vastas ja kui ma ka ühe ristikaduja ärtule ära viskan, siis tuleb mul ikkagi veel kaks pada loovutada). Sestap tulin ärtukuningaga kätte, lootuses mingi sisseviske-pseudosund tugeva käe vastu platsile manada (või et ♣E on lõikes, kuigi juba 5 punkti oli nõrgast käest välja tulnud, nii et need šansid teab mis head ei olnud). Tõmbasin siis kaks trumpi ja jäigi tugev käsi väga ebamugavasse seisu oma käega:

♠KS86
♥S742
♦Ä2
♦ÄE2

esimesele trumbile võis ta küll südamerahuga visata väikese risti, kuid teise peale on ta pealtnäha sunnis – seega viskas ta risti emanda, lootuses et soldat on partneril ja ma eksin. Ilmselt partner ei vaevunud ♥K peale pikkust viskama, et paljastuks mu ärtusingel.

Järgmises komplektis juhtus selline naljakas lugu, et kahes meie poolt järjestikku mängitud jaos oli lepinguks 1NT, kus tuli sooritada sissevise, et pääseda üheta (üks meil, teine vastastel)…

Jaotuses 109 sai Leo hakkama ekspertiisiga, mis mul jälle karvad turri ajas. Kuna tundus, et vastasel võib olla huvi hakata ärtusid lauda lööma (tal on mh. ka vähemalt 4-4 trump), otsustas ta teha suurmeisterliku avakäigu trumbi S3-st, mitte oma ♠ÄKS85-st. Ja oleks ta sealt siis soldatigi käinud, käis hoopis väikese. Loomulikult oli mul E82 ja vastasel pildid lahus ja nii see leping välja tuligi.

123. jaotuses tabas meid väike ebaõnn – nimelt realiseeris vastane kontraga 3NT lepingu lehtedega:
♠ÄKS953
♥E6
♦KT7
♣53
♠7
♥KS
♦S864
♣ÄET942
avakäigust lõime küll ärtu lahti ja padas midagi head ei olnud, küll aga jagus meeldivalt risti – duubel KS lõikes. Pagan küll…

selline siis see turna oligi...

Thursday, September 03, 2009

mis siis vahepeal on juhtunud:

A) Sven ja Maarja sundisid mind mängima mingit netipõhist Mafia Wars mängu - jälle üks variant aja surnukstagumiseks leitud...

B) Viskasin Lescotti fantasy footballi võistkonnast välja - ja sellepeale hakkasid rattad vastikult kiiresti liikuma ning juba järgmises mängus roniski ta Manchester City eest platsile, ja mis veel hullem City suutis taga nulli hoida... Õnneks Lescotti asemel platsile suratud Baines lõi pendla sisse, sestap on see diil mu jaoks esialgu veel kasulik.

C) Andsin ülikooli akadeemilise avalduse sisse. Siis mõtlesin end ainetele regada ja selgus, et seda tulnuks teha juba augustikuu jooksul. Seapead! Nüüd siis tuleb vastu võtta otsus, kas minna inimesi kiusama, et nad mu ikkagi ära regaksid mõnele asjale...

D) Nädalavahetusel oli koondise katsekate finaaletapp. Saime Luksiga teise koha ja tõusime seks aastaks koondise esinumbriks. Kui kunagi viitsin, võtan kätte ja kirjutan mõnest huvitavamast jaost. Katsekatel võistlesid kaasa ka lätlased, kelle kaheksast paarist suutis plussi mängida üldse vaid kaks! Mandumine, ma ütleks selle kohta. Lätlaste kohta tekkis mul veel paar tähelepanekut:

esiteks nad on uskumatud hallitajad - tüüpiline seis saalis oli selline, kus kõik on ammu lõpetanud, aga mängib veel kolm lauda - kahes lauas üritavad lätlased vähiravimit välja mõelda (ja kuna see on keeruline, siis läheb sellega teadagi aega) ja kolmandas on Lehesalu....

teiseks on neil nimekriis: 14 meesterahva hulgas oli viis Janis't ja 3 Andrejs'i. Nüüd ongi Läti koonduses (või vähemalt koondise valiku kolme kõvema paari seas) 4 Janist ja 2 Andrejsi - kusjuures paaris mängivad sama eesnime kandjad...

E) Hakkas pihta Kotka klubi hooaeg. Ja kohe esimese korraga tuli kohale rohkem rahvast, kui esmaspäevasesse kluppi (tõsi küll, ennekõike oli see tingitud sellest, et esmaspäeval oli vähe paare) - mõlemas klubis mängis 11 paari, aga Kotkas olin ma veel ülejääv varukäsi, ning palju puudu ei jäänud, et oleks ka 12. paari kokku saanud (ilmselt kui ma oleks VÄGA pongestanud, küll ma selle 24. käe ikka välja oleks ajanud). Klubi võit läks nagu tavaliselt kokkumängimata paarile (Janar ja Heigo) - mu meelest on see ikka hämmastav fenomen, et kokkumängimata paarid kipuvad hästi esinema (ka koondise valiku võitsid Olaf ja Puuk, kes pole varem eriti paaris mänginud). Ilmselt kipub terve mõistus kokkulepete taha ära kaduma kui viimaseid liiga palju saab...

Kaks uut kätt tekkis Pärnust ja tundub, et Olaf on neid päris hästi harinud (ja siinkohal ei käi jutt mitte bridžist). Nimelt tulin baarileti tagant liitrise õllega ja lasin poistel arvata, et mis õlut ma joon. Ühel meelel nad olid, et Premium see olla ei saa, ning üks arvas et ma joon Bucklerit (alkoholivaba) ja teine kaldus teise äärmusse ja pakkus Bocki. Tõde oli nagu ikka täpselt vahepeal - kuna baarist oli normaalne õlu otsa saanud, siis lasin endale teha kokteili Bockist ja Bucklerist....